Moje wyobrażenie tego kraju było bardzo europejskie – high tec i roboty wyskakują z każdej dziury.

Nic bardziej mylnego.

Japonia jest podróżą wielowymiarową  i myślę, że każdy powinien odwiedzić ten kraj przynajmniej raz w życiu, żeby zobaczyć jak można dbać o potrzeby człowieka, a nawet często zaskakiwać rozwiązaniami bardzo użytecznymi, z których się korzysta i które na prawdę ułatwiają życie.

Może teraz Was zaszokuję, ale w Japonii stwierdziłam, że kiedyś na pewno byłam Japonką ponieważ po raz pierwszy w życiu wszystko co mnie spotykało,  przede wszystkim mówię o serwisie i usługach, było zrobione tak jak sobie wyobrażam i nie musiałam o nic prosić, oni po prostu wiedzą jak to się robi.

O czym mówię?

To długa historia, ale postaram się po kolei…

O jakość, jakość obsługi, pakowania w sklepach spożywczych, odzieżowych czy nawet eksponowaniu towarów.

Tam przemyślane jest wiele rzeczy, którymi chciałabym z Wami się podzielić.

Wiem, że toaleta to może nie najlepszy temat na artykuł, ale słuchajcie, mnie zafascynowały toalety w Japonii. Dlaczego? Otóż dlatego…

Po pierwsze, dzieci są bardzo ważne w Japonii co widać nawet w toaletach.

Ktoś pomyślał o matce i dziecku w nosidełku, którzy przychodzą do toalety i mama ma kłopot . Co zrobić z maluchem?

IMG_3828

Japończycy rozwiązali ten problem za pomocą krzesełek, przypominających foteliki do karmienia, zamontowanych w kabinach. Mama zostawia malucha w krzesełku i spokojnie może skorzystać z toalety.  Fajnie, że pomyśleli również o małych chłopcach, dla których przygotowane są malutkie pisuary.

IMG_3826

Foteliki to genialne rozwiązanie również z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nawet jeżeli dziecko jest w wózku i mama ma wolne ręce, to nie chce zostawiać dziecka samego podczas pobytu w kabinie, a nie zawsze dostępne są duże toalety, gdzie można wjechać wózkiem.

Toaleta również służy do odświeżenia i w centrach handlowych zostały zaplanowane  specjalnie wydzielone strefy do poprawienia makijażu.

IMG_3900

Mocno zaawansowane sedesy robią wrażenie, super automatycznie podnosić deskę, ale moim faworytem zdecydowanie jest „sound” czyli dźwięk zagłuszający korzystanie z toalety, który niewątpliwie daje komfort ludziom nie lubiącym korzystania z toalety publicznej.

IMG_3748

Toalety dostają maksymalną ocenę!

Na każdym kroku widać jak Japończycy dużą wagę przykładają do bezpieczeństwa i podnoszenia  jakości.

W hotelu spotkałam „Smoke Guard” – plastikową torbę, którą należy założyć na głowę w czasie pożaru, aby nie wdychać dymu ani oparów.

Hotele oferują niemalże wszystko co może być potrzebne podróżnemu, żeby nadmiernie nie obciążał swojego bagażu. W łazience znajdziecie grzebień lub szczotkę, , gumki do włosów , szczotki do zębów z pastą, płyn do płukania ust i jednorazową maszynkę do golenia.

IMG_3691

W recepcji hotelowej zwykle nie wiadomo co zrobić z plecakiem lub torbą, Japończycy wymyślili małe stoliczki przy każdym stanowisku, na których wygodnie możecie położyć bagaż i wyjąc dokumenty.

IMG_3700

W sklepach odzieżowych z kolei każda kobieta dostaje jednorazową nakładkę na twarz, żeby nie pobrudzić makijażem ubrań.

W czasie deszczu papierowa torba z zakupami odzieżowymi zostaje zabezpieczona specjalną plastikową nakładką.

Ogromne wrażenie robią wystawy z jedzeniem.

Japonia to autostrada jedzenia.

IMG_3872

Cudowne sałatki.

Piękne sushi na wynos.

IMG_3818

Smakowite słodycze.

IMG_3873

Masz ochotę na truskawki. Proszę bardzo, ale żeby nie męczyć się z otwieraniem wystarczy przeciągnąć tasiemkę.

IMG_3800

Polecam!

Jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką jakością jedzenia. Genialnie od straganu do wykwintnej restauracji. Jedzenie dla Japończyków jest bardzo ważne. Jedzą dużo, ale zdrowo i nie widać ludzi otyłych. Jak w całej Azji, ludzie niewiele gotują w domu tylko jedzą na mieście. Jak bym mieszkała w Japonii to na pewno tez bym tak robiła. Nie spotkało mnie rozczarowanie w żadnym miejscu, w którym jadłam.

Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda.

W Japonii nie sposób się oprzeć cukierniom.  Wypieki i chleb są pyszne.  Naprawdę pyszne. Najbardziej podoba mi się jednak sposób robienia zakupów. Bierzesz czyściutką tackę i szczypce i nakładasz wybrane produkty.

IMG_3760

Nikt w ten sposób nie dotyka bułeczek, Pani, która pakuje zakupy robi to naszymi szczypcami, ładnie układa wszystko w torebce, dołącza wilgotne chusteczki do odświeżenia rąk i możemy zajadać. Jak to piszę to czuję jak miękną mi zęby i jaką mam ochotę na jedną z tych pyszności.

W kawiarni Starbucks kawa na wynos pakowana jest w papierowe torby i żeby kubki się nie przewróciły, dodatkowo wkładane są w papierowe tacki.

IMG_3767

Wszyscy pytają mnie czy ilość ludzi w Japonii nie jest przytłaczająca, a tu niespodzianka.

Przy takiej ilości ludzi, nikt mnie nie potrącił przez cały pobyt, a w czasie przesiadki w Helsinkach od razu zostałam zaatakowana bagażem podręcznym, który ktoś miał na ramieniu.

Po prostu inny świat.

Świat, w którym dba się o detale, o relację, widoczna jest wypracowana przez wieki ogromna kultura tego społeczeństwa, gdzie małymi kroczkami wszystko jest udoskonalane i doprowadzane do perfekcji.

Imponuje mi dbałość Japończyków o książki. Czytają w metrze, pociągach i każdy ma oprawioną swoją książkę.

IMG_3702

Bardzo podobały mi się miejsca, które zwiedziłam, ale moje serce skradły te małe rzeczy, które powodowały, że przez 12 dni nie miałam powodu żeby się zdenerwować. Powiecie, że to normalne, bo byłam na urlopie. Nie do końca mogę się zgodzić. Pamiętam urlopy, gdzie z różnych powodów podnosiło mi się ciśnienie – tu spokój.

W takich warunkach można odpoczywać. Po prostu można się odprężyć, bo wiesz, że pociąg będzie czysty i punktualny.

Wiesz, że nikt w wagonie nie będzie rozmawiał przez telefon i zakłócał Twojej podróży.  Jest zabronione rozmawianie w pociągach i wszyscy się stosują szanując swoją przestrzeń.

Jeżeli wychodzi się lewą stroną, a wchodzi prawą to wszyscy przestrzegają tej zasady.

IMG_3705

Jak pada deszcz to przy wejściu do każdego sklepu są dostępne jednorazowe pokrowce na parasole, żeby nie zmoczyć czegoś cieknącym parasolem.

IMG_3894

Siedzisz w restauracji i nie masz co zrobić z ubraniami i torbami, pod stolikiem na pewno czeka koszyk do którego można wszystko zapakować.

IMG_3906

To jest po prostu japońska jakość, w której się zakochałam i mam nadziej, że za niedługo znowu jej doświadczę.