Może nie jest to wymarzony kierunek na wakacyjny wypad. Zdecydowanie wolimy się wygrzać w słoneczku po długiej zimie i na dodatek jak lipiec zamienia się w lipcopad to zupełnie nie mamy ochoty jechać w miejsce, gdzie pogoda nie jest pewna.

Ja postanowiłam zaryzykować i odwiedzić ojczyznę Sherlocka Holmesa.

Podróżuję w inny sposób niż dotychczas.

Po pierwsze jestem sama. Z kim będę gadać? Gaduły myślą o takich rzeczach😊

Po drugie nie mam wygodnej torby na kółkach tylko prześliczny plecak i chociaż lekki to musiał pomieścić rzeczy na 2 tygodnie. Spakowałam się super kompaktowo, sama byłam w szoku, że zabrałam tak mało rzeczy, bo nie ma nic gorszego na wyjazdach „objazdowych” jak za dużo bagażu, z którym trzeba notorycznie walczyć.

Po trzecie nie chciałam się ograniczać wcześniejszymi rezerwacjami, więc mam tylko pierwszy nocleg.

Po czwarte, nie mam przewodnika. Mam na myśli, taki wydrukowany w formie książkowej. Tym razem postanowiłam gadać z miejscowymi i poddać się ich opinii, co warto zobaczyć w okolicy.

Salisbury & Stonehenge

Pierwszy dzień  spędziłam w przepięknym miasteczku Salisbury.

Panuje tu fantastyczna atmosfera, a nad miastem góruje największa katedra w Królestwie.

Warto poświęcić jej trochę czasu. W katedrze znajduje się najstarszy działający zegar na świecie i najwyższa wieża w Anglii.

Prezentowany jest tu również bezcenny dokument z 1215 roku nazwany Magna Carta, gdzie spisane są najważniejsze prawa, min. fragment, że wszyscy są równi i nikt nie stoi ponad prawem, nawet Królowa. Wejście kosztuje 7,5 Funta, jest to opłata dobrowolna. Śliczne jest otoczenie i klimatyczne krużganki. Polecam!

IMG_4875

W okolicy Salisbury znajduje się słynne na cały świat Stonehenge. Jedyny na świecie „henge” z głazami w poziomie. Zawsze chciałam zobaczyć ten magiczny, kamienny krąg. Wygląda jak nie z tego świata.

IMG_4894

W słoneczny dzień zachęcam do poleniuchowania na zielonej trawce, tuż obok „kamieni”. Jest naprawdę przyjemnie.

IMG_4900Jeżeli nie będziecie podróżowali samochodem, możecie swobodnie korzystać z pociągów, autobusów i miejscowych firm oferujących wycieczki. Właśnie w taki sposób zwiedziłam Stonehenge. Wybrałam The Stonehenge Tour – charakterystyczne dwupiętrowe, zielone autobusy- koszt wycieczki 29 Funtów (Stonehenge i Old Sarum). Możecie dokupić bilet do katedry, całość kosztuje 35 Funtów, wtedy zaoszczędzicie 1,5 Funta na wejściu do katedry.

IMG_4959

The Stonehenge Tour mają 2 przystanki w Salisbury, w samym centrum obok hotelu Best Western „Red Lion” i przy dworcu kolejowym . Bardzo podobała mi się ta wycieczka, bo dawała dużą swobodę. Autobusy odjeżdżają co 30 min zgodnie z rozkładem. Dostaje się słuchawki, żeby posłuchać interesujących faktów po drodze do celu. Podróż trwa ok. 30 minut. Pamiętajcie, że w sezonie letnim po 15 zmniejsza się częstotliwość autobusów do 1 na godzinę. Trzeba również pamiętać, że ostatni autobus wraca o 19. W cenie biletu jest  audioguide – polską wersję czyta Krystyna Czubówna, miło się słucha! W drodze powrotnej można odwiedzić Old Sarum, są to tylko ruiny starego zamku i katedry, ale rozciąga się z tego miejsca piękny widok na Salisuby. Otwarte do  18. Myślę, że na Salisbury powinniście zarezerwować 1,2 dni.

Bath

Do Bath dostałam się koleją. Pokonanie 66 km trwało prawie 1 h i kosztowało 18 Funtów. Miasteczko z dobrą bazą gastronomiczną i miłą atmosferą. 2 dni spokojnie wystarczają, na Bath i wycieczkę fakultatywną. Ja akurat wybrałam pięciogodzinną wycieczkę do Lacock, Avebury i Castle Combe. Kosztowała 26 Funtów i kupiłam ją w Bath Tourist Office tuż obok katedry.

Bardzo chciałam zobaczyć wioski Lacock i Castle Combe uznawane za najpiękniejsze w kraju i dokładnie w Lacock zobaczyłam filmowy dom rodziców Harrego Pottera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fajnie znaleźć się w miejscu, gdzie nie widać słupów z kablami elektrycznymi lub latarni ulicznych, czujesz się jak by czas się zatrzymał. Jedyny kłopot to samochody, które psują obrazek.

W Avebury znajduje się kolejny kamienny krąg, nie tak znany jak Stonehenge, ale tym razem największy powierzchniowo w Europie. Niestety nie zachował się w całości, a na pewno robił ogromne wrażenie, bo do tej pory wygląda imponująco.

Wyobraźcie sobie, że ludzie z tych przepięknych głazów czerpali materiał na budowę okolicznych domów i stodół.  Smutne, prawda?

IMG_5075

W samym Bath na pewno należy zobaczyć:

Roman Baths

W tym miejscu jest bardzo dużo turystów, polecam zwiedzanie po 17, wtedy zmniejsza się liczba zwiedzających i cena wejścia spada z 17 do 15 Funtów.

Czym są Roman Baths?

IMG_5168

Są niezwykłym zabytkiem łączącym w jednym miejscu rzymskie łaźnie i starożytną świątynię. Zbudowane zostały przez Rzymian między pierwszym, a piątym wiekiem naszej ery. Niestety teraz nie można korzystać z leczniczych, termalnych kąpieli. Całe miejsce funkcjonuje tylko i wyłącznie jako muzeum.

Złota twarz Boginii Sulis Minerva patronki  świątyni.

Zwiedzający dostają audioguide. Dobra wiadomość, dostępny jest język polski. Polecam!

Bath Abbey

IMG_5176

Kolejna katedra na mojej liście, warto zajrzeć tu na moment. Na mnie ogromne wrażenie zrobiły koronkowe sklepienia i cudne witraże.

Opłata jest dobrowolna.

Royal Crescent

To właśnie dla tych budynków z epoki Gregoriańskiej tak bardzo chciałam odwiedzić Bath, w tym roku minęło 250 lat od kiedy zaczęto ich budowę. Te 30 miejskich budynków tworzy niezapomniane wrażenie. Dla turystów dostępny  jest No.1 Royal Crescent, gdzie można zobaczyć jak niegdyś wyglądały wnętrza.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mieszkańcy mogą cieszyć się nienagannym angielskim trawnikiem.

Circle

Znajduje się nieopodal Royal Crescent. Jest to kolejny przykład najlepszej Gregoriańskiej architektury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Circle zaprojektował, John Wood, the Elder dla którego inspiracją byli Druidzi (budowniczowie Stonehenge), którzy budowali na planie koła i zamieszkiwali właśnie te tereny. Royal Crescent zaprojektował jego syn – John Wood, the Younger, który przepięknie kontynuował wizję ojca.

Pulteney Bridge

Klimatyczny most z malutkimi sklepami. Będąc na nim zupełnie nie czujemy, że jesteśmy na moście ponieważ widok rzeki przysłaniają zabudowania. Najlepsze  wrażenie robi od strony Parade Gardens.

Jeden z 3 takich mostów na świecie, pozostałe 2 są w Wenecji – Ponte di Rialto i Florencji – Ponte Vecchio.

Fashion Museum

Jeżeli planujecie odwiedzić Fashion Museum kupcie bilet łączony za 21,5 Funtów macie w cenie 3 atrakcje (Roman Baths, Fashion Museum i Victoria Art. Gallery).Fashion Museum jest bardzo dobrym miejscem dla osób, które chciałyby zobaczyć jak tak naprawdę kiedyś wyglądały stroje. Cudownie zachowane suknie i inne części garderoby, które możemy oglądać słuchając audioguide oczywiście w języku polskim.

Bardzo podobało mi się to muzeum. Prezentowane eksponaty są zgodne z obecnie panującymi trendami w modzie. Po prostu slow fashion i wszystko hand made. Warto zobaczyć!

A co z nocegiem w Bath?  Znalazłam miejsce ze świetną lokalizacją, świetną ceną i świetnym serwisem. To University of Bath City Centre Campus. Za 36 Funtów dostałam pokój z podwójnym łóżkiem, łazienką i widokiem😊 No i śniadaniem, wprawdzie w pudełku, ale do zawartości pudełka serwują kawę i herbatę.

IMG_4961

Ręczniki i pościel nienaganne. Polecam, będziecie zadowoleni!

No to w dorgę:-) !!!